Malta alebo vatikán? 10 krajín, kde je všetko blízko

Malta alebo vatikán? 10 krajín, kde je všetko blízko

29. 10. 2019

Sú malé, ale turisticky atraktívne. Pozrite sa na 10 rozlohou najmenších štátov na svete. Pri ich prehliadke to nebudete mať nikde ďaleko.

Rozlohou najmenší štát na svete je Vatikán. (Zdroj: flickr/cc/VBenson Kua)

Milionárske jachty, daňové raje, sídlo pápeža, producenti korenia, teplé podnebie či najlepšia webová doména. To všetko ponúka desať najmenších krajín na svete. Zároveň to sú aj populárne turistické destinácie.

10. GRENADA

Ostrov Grenada leží v Karibskom mori severozápadne od pobrežia Venezuely a meria len 344 štvorcových kilometrov. Bývalá britská kolónia (a predtým aj francúzska) je známa aj ako ostrov korenia. Okrem klinčekov či zázvoru je najväčším producentom muškátových orieškov na svete.

Grenadu volajú aj ostrov korenia. (zdroj: fickr/cc/ Lloyd Morgan)

9. MALTA

Stredomorský ostrov má strategickú polohu medzi Európou a Afrikou. Meria len 316 štvorcových kilometrov a má asi 450 tisíc obyvateľov a preto patrí medzi krajiny s najvyššou hustotou osídlenia. Vďaka príjemnému podnebiu patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácií v Európe. Ročne sem zavíta asi milión turistov. Je to jeden zo štyroch európskych štátov, kde sa jazdí na ľavej strane.

Na Maltu každoročne zavíta asi milión turistov. (zdroj: flickr/cc/Dirk Hundertmark)

DOVOLENKA NA MALTE

Malta je vďaka polohe a klíme, množstvu rekreačných oblastí a historických pamiatok jedna z najobľúbenejších destinácií v Stredomorí.

8. MALDIVY

Obľúbené súostrovie v Indickom oceáne tvorí 1192 ostrovčekov. S rozlohou 298 štvorcových kilometrov je to najmenší štát v Ázii. Ostrovy sú však roztrúsené na obrovskej ploche a vyčnievajú len niekoľko metrov nad hladinou mora. Globálne otepľovanie a topenie ľadovcov preto pre Maldivy znamená vážnu hrozbu.

Obľúbená dovolenková destinácia Maldivy je najmenší štát v Ázii. (zdroj: flickr/cc/Alberto Ziveri)

DOVOLENKA V INDICKOM OCEÁNE

Chcete si užiť tropické teplo už v zime? Teraz je ten najlepší čas!

7. SV. KRIŠTOF (KITTS) A NEVIS

Najmenšia americká krajina má iba 261 štvorcových kilometrov. Tvoria ho dva malé ostrovy s prekrásnou prírodou, vďaka čomu tu prosperuje niekoľko špičkových turistických rezortov. Trvalo tu žije len asi 39 tisíc ľudí, každoročne sem však zavíta vyše polmilióna turistov.

Vďaka záujmu turistov je Sv. Krištof a Nevis jedným z najbohatších štátov v Karibiku. (zdroj: flickr/cc/Karen Blaha)

6. LICHTENŠTAJNSKO

Drobná, po nemecky hovoriaca krajina medzi Rakúskom a Švajčiarskom meria len 160 štvorcových kilometrov a tvorí ju len 11 obcí. Ako daňový raj je obľúbeným sídlom bohatých firiem a ich majiteľov. Vďaka nim je to jedna z najbohatších krajín na svete.

Lichtenštajnsko patrí medzi najbohatšie krajiny, napriek tomu tu nemajú letisko. (zdroj: flickr/cc/paul bica)

5. SAN MARINO

Najstarší nezávislý štát na svete meria iba 61 štvorcových kilometrov a zo všetkých strán ho obklopuje Taliansko. V krajine je registrovaných viac aút, ako trvalo žijúcich obyvateľov. Tých je asi 30 tisíc. San Marino patrí medzi obľúbené turistické destinácie - každoročne sem zavíta asi 3,3 milióna turistov.

Dominantou miništátu San Marino je pevnosť Rocca Guaita. (zdroj: flickr/cc/decome)

4. TUVALU

Mikroštátik v Tichom oceáne východne od Austrálie má len 26 štvorcových kilometrov a 10 tisíc obyvateľov. Tomuto tropickému raju sa pre odľahlosť zatiaľ nedarí stať sa dôležitým turistickým rezortom. Desatinu príjmov krajiny však tvorí komerčné využitie internetovej domény Tuvalu - .tv.

Tuvalu je priveľmi odľahlé, čo bráni väčšiemu záujmu turistov. (zdroj: flickr/cc/Tomoaki Inaba)

3. NAURU

Rozloha Nauru je iba 21 štvorcových kilometrov a vďaka tomu je najmenším ostrovným štátom na svete. Celý ostrov preto bez problémov obídete pešo za menej ako za deň. Nauru však drží nelichotivé prvenstvo - z desaťtisíc obyvateľov trpí 97 percent mužov a 93 percent žien nadváhou až obezitou.

Celý ostrov Nauru pešo prejdete za menej ako deň. (zdroj: flickr/cc/Hadi Zaher)

2. MONAKO

Na francúzskej riviére leží druhý najmenší štát na svete – Monako. Je to súčasne štát aj mesto, ktoré sa rozkladá na ploche 1,95 štvorcových kilometrov. A keďže tu žije asi 30 tisíc ľudí, je to jedno z najhustejšie osídlených území na svete. Rodení Monačania tvoria iba sedminu obyvateľov, zvyšok sú bohatí ľudia, ktorí si môžu dovoliť v Monaku bývať. A na nich sa orientujú aj miestne obchody a služby.

Rodení Monačania tvoria iba sedminu obyvateľov kniežatstva (zdroj: flickr/cc/Bengt Nyman)

1. VATIKÁN

Svätá stolica, ako znie oficiálny názov najmenšieho štátu na svete meria 0,44 štvorcových kilometrov. Leží uprostred Ríma. Denne sem smerujú desiatky tisícok turistov, aby navštívili najväčší kresťanský chrám a vatikánske múzeá, prípadne oslávili cirkevné sviatky a osobne si vypočuli požehnanie od pápeža Františka.

Zdroj: 

http://cestovanie.sme.sk

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že stránky prehliadate, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať. Viac informácií